Pevné nervy potřebujeme všichni, i naše záda

Abychom měli zdravá záda, je potřeba se o ně pravidelně a dlouhodobě starat. Základem je samozřejmě pravidelné cvičení a správná životospráva, občas ale ani ty od potíží nepomohou. Bolest zad se totiž často může objevovat (a vracet) i v důsledku poškození nervových vláken zad. Důležitá je proto jejich regenerace. Hlavně proto, že správně vyživované buňky jsou silnější a lépe odolávají poškození. A tím brání vzniku bolesti.

PŘEHLED TÉMY

Jak bolest zad vzniká?

Dlouhodobé a nerovnoměrné zatěžování zádových svalů v kombinaci se stresem, nedostatkem pohybu nebo nadváhou často postupně vedou ke ztrátě nosné funkce, strnulosti zádových svalů a dlouhodobému útlaku nervů. Stačí prudký pohyb, chlad anebo třeba i stres, a zádové svaly reagují reflexně stáhnutím, nebo dokonce křečí. Svalová křeč způsobuje, že se těla obratlů pohybují směrem k sobě. Tento tlak dráždí nervová zakončení v meziobratlových kloubech, což vyvolává bolest. Dále se přenáší na meziobratlovou ploténku, důsledkem čehož může dojít k jejímu „prasknutí“, a to za vzniku kýly – hernie, lidově řečeno „vyhřeznutí ploténky“. Hernie tlačí na nerv a způsobuje jeho nedostatečnou výživu, přičemž dlouhodobý útlak nervu způsobuje jeho poškození. Vše je opět provázeno bolestí. Výsledné „seknutí“ může být proto způsobeno kombinací bolesti z postižení svalů, nervů i  meziobratlových kloubů.

Pevné nervy potřebujeme všichni, i naše záda

Lečte příčinu!

Důvody vzniku bolesti jsou různé, většinou se jedná o dráždění nervových struktur, a to tlakem či zánětem. Prevence jako zdravý životní styl je ideální, jenže pokud vás záda již bolí, musíte svému tělu ulevit a také zvýšit práh bolesti. Často se jako pro první pomoc sahá po analgetikách. Musíme ale pamatovat na to, jejich účinek je krátkodobý, protože analgetika zajistí pouze úlevu od akutní bolesti a neléčí její příčinu. Zaměřte se proto na regeneraci a výživu poškozených nervových vláken pomocí vitaminů, které mimo jiné snižují potřebu dlouhodobého užívání analgetik, protože zvyšují jejich účinek.

Jak záda vyživovat?

K výživě nervů zad jsou ideální vitaminy skupiny B, především vzácné trio vitaminů B1, B6 a B12. Tyto vitaminy mají podpůrný analgetický efekt a urychlují hojení poškozených nervových vláken. Přímo podpoří metabolismus „utlačovaného“ nervu a svalu ovlivněním několika enzymů. Upravují jejich výživu zlepšením zásobování krve, a tím například urychlují odstraňování zplodin látkové výměny. Kombinace vitaminů zlepšuje metabolismus a regeneraci periferních nervových vláken a díky svému protibolestivému účinku uvolňuje i reflexní křeč svalstva. Tím snižuje tlak na postiženou ploténku. Regenerace poškozených nervových vláken je dlouhodobý proces, avšak dobře vyživované nervové buňky se lépe hojí, jsou silnější a jsou schopné déle odolávat poškození a vzniku bolesti.

Regenerujte poškozené nervy dlouhodobě a pravidelně

Důležité je, abyste rozlišovali mezi výživovými doplňky a léky. Léky obsahují vysoké, výrobcem garantované, a tedy léčivé dávky vitaminů, zatímco u výživových doplňků dávka účinných vitaminů garantována není. Účinnost budou mít léky s dostatečným obsahem vitaminů skupiny B jen tehdy, pokud je budete přijímat pravidelně. Pro dosažení potřebného efektu, tedy ovlivnění bolesti vitaminy skupiny B, je nutné užívat tyto vitaminy ve vysokých dávkách. Tyto vysoké dávky pacientovi zabezpečí jen léky, které vitaminy skupiny B obsahují, nikoliv výživové doplňky.

Více informací jak správně pečovat o svoje záda naleznete na www.bezbolestizad.cz